رتبه یک کنکور ارشد کیست؟

تسلط سنجش

رتبه یک کنکور ارشد

.

در این مقاله داستان کنکور یکی از بهترین دوستانم را برای شما تعریف می کنم. در اولین روز دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران با دوستی آشنا شدم که دوره کارشناسی خود را در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده بود. در همان روزهای اول که همه هنوز در حال و هوای رتبه و کنکور هستند معمولا اکثر سؤالات در ابتدای دوستی ها به همین قضایا مربوط می شود. طبق همین قانون بود که صحبت های ما هم از همان اولین دقایق به این سمت رفت و من خوشبختانه با یکی از قویترین دانشجویان دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شریف آشنا شدم.

قضیه از این قرار بود که دوست من که یکی از رتبه های برتر ورودی خودشان در دانشگاه شریف بود و فعالیت های علمی و درسی زیادی داشت و البته معدل دوره کارشناسی اش در دانشگاه شریف نیز ۱۷/۸۰ بود، به دلایلی مجبور شده بود درس خود را در ۹ ترم تمام کند و عملاً نتوانسته بود به طور مستقیم وارد دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شریف شود و به همراه بقیه دوستانش که معدل و تلاش به مراتب کمتری در طول دوران تحصیل نسبت به او داشتند وارد ماراتن کنکور کارشناسی ارشد شده بود. همانطور که در جریان هستید کنکور ارشد سال های گذشته در بهمن ماه هر سال برگزار می شد و اغلب داوطلبان از ابتدای تابستان در تکاپوی آماده شدن برای کنکور ارشد بودند. دوست عزیز من هم مطابق همین قانون از ۱۵ تیر ماه به همراه تعداد زیادی از همکلاسی هایش تلاش خود را برای آمادگی کنکور کارشناسی ارشد آغاز کرد و از همان روزهای اول با قدرت هر چه تمامتر به مطالعه دروس خود پرداخت. شرایط به خوبی طی می شد تا مهر ماه که مسیر او از مسیر بقیه دوستان جدا شد.

این مطلب هم برای شما مفید است:  دانلود سرفصل های آزمون آزمایشی تسلط سنجش ۹۵

آزمون های آزمایشی در سال های گذشته تقریبا از دهه سوم مهر ماه کار خود را آغاز می کردند. در همان زمان بود که تمامی دوستان در آزمون آزمایشی شرکت کردند اما دوست عزیز من که خود را یک سر و گردن بالاتر از بقیه می دید تصمیم گرفت که در هیچ آزمون آزمایشی ای شرکت نکند تا همچنان با روحیه بالا به درس خواندن ادامه دهد و به تعبیر خودش در زمان کنکور بتواند شگفتی رتبه یک کنکور را رقم بزند البته این توهم نبود و شرایط برای او به طور کامل فراهم بود. روزها به همین منوال می گذشت و تمام دوستانش در آزمون آزمایشی رقابت می کردند ولی این دوست قدرتمند من همچنان دروس را در سطح بسیار بالایی مطالعه می کرد و از تسلط بسیار خوبی برخوردار بود.

سرانجام بهمن ماه و زمان رقابت اصلی فرا رسید. تمامی دوستان از جمله من و دوستی که بعدها با او آشنا شدم در کنکور ارشد شرکت کردیم و عده ای امیدوار و عده ای ناامید شدند.

سه ماه گذشت و در اواخر اردیبهشت ماه نتایج کنکور کارشناسی ارشد اعلام شد. نتایج حیرت آور بود. در سالی که از ۲۰ نفر اول کنکور مهندسی عمران ۱۵ نفر از دانشگاه شریف بودند رتبه دوست عزیز من در کمال ناباوری رتبه ای به جز ۴۰۰ نبود!!! پس چه اتفاقی افتاده بود؟

رتبه یک کنکور ارشد شویم کنکور ارشد رتبه یک کنکور ارشد کیست؟ Question Man1
رتبه یک کنکور ارشد

در این داستان درس هایی نهفته است که مهم ترین آنها صد در صد لزوم شرکت در آزمون های آزمایشی را مشخص می کند. دوست من در دوران کارشناسی ارشد هم یکی از پرقدرت ترین دانشجویان بود و در همان دوران مقالات متعدد علمی را در ژورنال های معتبر چاپ نمود و یکی از قویترین و سنگین ترین پایان نامه های دوران را در کمترین زمان به نتیجه بسیار مطلوب رساند و از اولین کسانی بود که از پایان نامه خود دفاع کرد. اما در کنکور موفق نشد به آنچه می خواست برسد. این قضیه به طور کامل اثبات می کند که شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و به دست آوردن رتبه و جایگاه دلخواه، اصول مشخصی دارد که باید از این اصول اطلاع پیدا کرده و در یک چهارچوب صحیح این مسیر پرپیچ وخم را طی کنیم.

این مطلب هم برای شما مفید است:  لقمه اول فیل کنکور کارشناسی ارشد را بخورید

اگر دوست من در کنکورهای آزمایشی شرکت کرده بود و می توانست آرام آرام خود را به یک کنکوردهنده قوی در آزمون ارشد تبدیل کند و البته علاوه بر تسلط بر مباحث بر خود آزمون و زمان آن هم مسلط می شد قطعا همان بود که انتظارش را داشت. نکته دیگری که وجود دارد این است که برای دادن یک کنکور خوب شما لازم نیست در یک درس دانشمند! شوید بلکه فقط کافی است در حد تسلط بر  کنکور ارشد آنها را بخوانید ولی دوست من در اکثر دروس دانشمند بود! از سوی دیگر در کنکور ارشد شما باید یک مجموعه ای از دروس را در زمان محدود در کنار هم پاسخ دهید پس نباید اجازه دهید در یک روز آنقدر فقط یک درس را بخوانید که در آن دانشمند شوید ولی درس های دیگر در آن روز نباشد. در کنکور ارشد به جای دانشمند شدن فقط باید شکارچی باشید تا رتبه یک کنکور ارشد شوید.

هدف باید به خوبی انتخاب شود ولی مسیر دسترسی به آن هم بسیار مهم است و تا مسیر درست نباشد هدف تکمیل نمی شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
تبریک! فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید
ایمیل شما نزد ما محفوظ است! ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
تبریک! تنها یک کلیک مانده است
ایمیل شما نزد ما محفوظ است! ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
پس از کلیک بلافاصله دانلود انجام می شود
ایمیل شما نزد ما محفوظ است! ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Duis viverra, urna vitae vehicula congue, purus nibh vestibulum lacus, sit amet tristique ante odio.
ENTER YOUR NAME
ENTER YOUR E-MAIL
ENTER YOUR PHONE NUMBER
Your Information will never be shared with any third party.